Prawnik czy adwokat? Do kogo zwrócić?


Czy zdarzyło Ci się kiedyś potrzebować pomocy prawnej, lecz nie wiedziałeś do kogo się zwrócić? Może zastanawiałeś się, na czym dokładnie polega praca prawnika lub adwokata? I czym właściwie różnią się od siebie te dwa zawody? W artykule poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Czym zajmuje się prawnik i kiedy można się do niego zwrócić?

Osoby, które zdały studia prawnicze, obroniły pracę magisterską, a także pozytywnie przeszły etap aplikacji prawniczej, mogą nareszcie nazwać się prawnikiem. Jednak co dalej? Na czym polega praca prawnika?

Często mając ten tytuł, dana osoba może otworzyć kancelarię prawniczą, w której będzie udzielała porad prawnych. Z jej usług można skorzystać w przypadku przesłuchania w charakterze podejrzanego, zasięgnięcia opinii na temat postępowania cywilnego lub karnego, lub np. przy problemach z zakresu prawa, w których potrzebna jest opinia fachowca. Należy jednak pamiętać o tym, że prawnik nie może reprezentować klienta przed sądem. Osoba, która korzysta z jego usług, nie jest także chroniona szeregiem zasad obowiązujących adwokatów lub radców prawnych. Chodzi tu między innymi o odmowę udostępnienia informacji o kliencie, która działa nawet w stosunku do organów państwa.

Jak zostać adwokatem?

Adwokat to osoba, która podobnie jak prawnik, musi ukończyć studia prawnicze i obronić pracę magisterską. Następnie niezbędne jest złożenie wniosku o możliwość podejścia do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką. W następnej kolejności należy zdać pozytywnie egzamin wstępny. Składa się on ze 150 pytań. Aby zdać go z pozytywnym wynikiem, należy uzyskać sumę minimum 100 punktów. Kolejnym krokiem jest wpisanie na listę aplikantów. Po 3 latach aplikacji ostatnim krokiem, który dzieli przyszłego adwokata od osiągnięcia tego celu, jest zaliczenie egzaminu z pozytywnym wynikiem. Osoba, która spełniła wszystkie wymogi, w tym zaliczyła pozytywnie wszystkie obowiązujące egzaminy i aplikacje, zostanie wpisana na listę adwokatów.

Kiedy należy skorzystać z pomocy adwokata?

Praca adwokata polega na udzielaniu pomocy prawnej klientom i firmom, w zależności od tego z kim ów adwokat podejmie współpracę. W odróżnieniu od prawnika adwokat może wystąpić w charakterze obrońcy w przypadku spraw karnych lub karnoskarbowych. Sprawy takie mogą mieć swoje podłoże między innymi w przestępstwach narkotykowych lub komunikacyjnych. Kolejną sytuacją, kiedy potrzebna może być pomoc adwokata, są sprawy administracyjne, jak np. sprawy związane z nieruchomościami. Jeszcze jedną sytuacją, kiedy niezbędny będzie adwokat, są sprawy związane z odszkodowaniami lub zadośćuczynieniem, takie sprawy znajdują się w kategorii spraw gospodarczych.

Gdzie w Olsztynie można znaleźć adwokata?

W przypadku gdy niezbędna będzie pomoc adwokata, warto wziąć pod uwagę opinię osób, które korzystały już z pomocy konkretnej osoby. Dzięki temu łatwo można dowiedzieć się wiele istotnych informacji, które pozwolą na dobry wybór. Należy zwrócić uwagę na dostępność wolnych terminów, to czy komunikuje się on z klientem w sposób zrozumiały dla klienta, a także czy skorzystanie z jego usług przyniosło oczekiwane zakończenie spraw dotychczasowych klientów. Wszystkie wyżej wspomniane cechy posiada adwokat Patryk Skwiot z Olsztyna. Możesz skontaktować się z nim poprzez stronę https://adwokatskwiot.pl/.

Każdy adwokat jest prawnikiem, lecz nie każdy prawnik jest adwokatem.

Zapamiętanie tej różnicy już nigdy nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. Może okazać się to niezwykle pomocne w sytuacji, gdy będziesz potrzebował skorzystać z pomocy jednego z nich. Niekiedy skorzystanie z pomocy prawnika może okazać się niewystarczające z racji jego prawnie ograniczonych możliwości. Warto zatem dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniej osoby.